معرفی انواع سیستم سرمایشی و گرمایشی

تاسیسات صنعتی ساختمان

تاسیسات ساختمان از نیازهای اساسی و مورد نیاز هر ساختمان می باشد. به بیان دیگر ، تاسیسات ساختمان، اجزای حیاتی هر ساختمان را تشکیل می دهند. این سیستم ها مربوط به شرایط حرارتی ، دیداری ، شنیداری و بهداشتی که برای راحتی ، آرامش و آسایش ساکنان ساختمان لازم و ضروری می باشد ، را فراهم می کنند. نصب کولرگازی در بالکن

تاسیسات ساختمان بایستی به خوبی طراحی شوند تا به درستی کار کنند . همچنین این سیستم ها می بایستی با سیستم ساختاری ساختمان هماهنگ باشند که این امر مستلزم دانش و تخصص مهندسان و معماران حرفه ای ساختمان است .

انواع تاسیسات ساختمان به طور کل به دو نوع مکانیکی و الکتریکی تقسیم می شود و هر کدام از زیرمجموعه ها و تجهیزات خاصی تشکیل است.

تاسیسات ماکنیکی ساختمان

تاسیسات مکانیکی در مجموع به دو دسته کلی، صنعتی و ساختمانی قابل تقسیم می باشندکه قیمت لوله کشی در هر کدام متفاوت میباشد. تاسیسات مکانیکی صنعتی شامل بخش هایی چون انتقال آب، فاضلاب یا به صورت کلی انواع سیالات، تصفیه ی آب و فاضلاب، تولید انرژی از حرکت سیال و… می باشد. در ضمن، تاسیسات مکانیکی ساختمان شامل بخش ها ی مختلفی هستند که عبارتند از:

*  تاسیسات گرمایشی و سرمایشی

*  تاسیسات بهداشتی (آب و فاضلاب)

*  تاسیسات گاز رسانی

*  تاسیسات استخر(استخر، جکوزی، سونا)

*  تاسیسات آتش نشانی ( اعلام حریق، اطفاء حریق)

*  تاسیسات و تهویه مطبوع در بیمارستان ( تاسیسات گازهای طبی)

*  تاسیسات سیستم های بخار

*  طراحی و اجرا در تاسیسات پله برقی و آسانسور

*  طراحی و اجرا در تاسیسات آبنما و فواره

در این مقاله به تاسیسات گرمایشی و سرمایشی میپردازیم

 با سایت آچار فرانسه درارتباط با تاسیسات ساختمان ‌وخدمات تعمیر و نصب خیال خودتون رو آسوده نگه دارید

سرویسکار اچار فرانسه


تاسیسات گرمایشی و سرمایشی ساختمان

امروزه تاسیسات گرمایشی و سرمایشی که به روش کارکرد این سیستم ها خواهیم پرداخت، اهمیت بسیار بالایی در صنعت ساختمان ایفا می کنند. نحوه کار سیستمهای تاسیسات گرمایشی و سرمایشی بر این پایه استوار است که همیشه گرما از شیء گرمتر به شیء سردتر حرکت می کند همانطور که آب از سطح بالاتر به سطح پایین تر جریان می یابد. دستگاه تولید کننده گرما با انتقال گرما به هوا باعث گرمتر شدن خانه می شود و بالعکس یعنی دستگاه تولید کننده سرما با حذف کردن گرما از هوا باعث خنک تر شدن خانه می شود.

همچنین سیستم های کنترل هوا دارای سه جزءاصلی که شامل: منبع هوای گرم یا خنک، ابزار توزیع هوا(جهت گرم کردن یا خنک کردن) هوای اتاق ها و کنترل جهت تنظیم ترموسستات در سیستم های گرمایشی و سرمایشی می باشند.

همانطور که می دانید هدف اصلی استفاده از این تاسیسات به وجود آوردن یک محیط مناسب با دمای قابل تحمل می باشد.

طرح اصلی این سیستم ها بر مبنای اصول مکانیک سیالات، ترمودینامیک و همچنین انتقال گرما می باشد.

نمایندگی تعمیرات کولر گازی در بالکن

نصب کولرگازی در بالکن

✅سیستم سرمایشی در تاسیسات گرمایشی و سرمایشی

تاسیسات سرمایشی به سیستمی گفته می شود که می تواند محیط های گرم را خنک کند. در واقع منظور اصلی از تاسیسات سرمایشی همان تاسیسات سرمایشی مرکزی می باشد. این تاسیسات که به وسیله آب و یا سیال سرد می شوند. این فرآیند در نقطه ای خارج از محدوده آپارتمان ها تولید می شود و به بخش های گوناگون ساختمان ارسال خواهد شد. البته کولرهای گازی و یا اسپلیت که باید به صورت شخصی خریداری شود، در داخل منازل نصب می شود و هوای سرد را در همان نقطه تولید می کنند.

✅سیستم گرمایشی در تاسیسات گرمایشی و سرمایشی

این تاسیسات یک مکانیسم برای استفاده از انرژی گرما در ادارات، منازل، آپارتمان ها و دیگر موارد مشابه است. تاسیسات گرمایشی می تواند به بهترین شکل کار کنترل درجه هوا را انجام دهد. تاسیسات گرمایشی امروزی بسیار باکیفیت هستند و در هوای بسیار سرد نیز می توانند هوای متعادلی

را به وجود بیاورند. ممکن است سیستم گرمایشی توزیعی و یا مرکزی باشد. این تاسیسات شامل مواردی چون شوفاژ، آبگرمکن ها، بخاری های گازی، فن کویل ها، رادیاتور، موتورخانه و… می شوند. در بیشتر خانه های شخصی و آپارتمان‌های عمومی، از شوفاژ که یک سیستم گرمایشی مرکزی به حساب می آید، استفاده می شود.

تا این جا دانستیم که منظور از تاسیسات گرمایشی و سرمایشی چیست وحالا قصد داریم به معرفی چند نوع پرکاربرد و مهم از آنها بپردازیم

 

تاسیسات سرمایشی دارای انواع مختلفی است که هر یک از آن ها دارایمزایا و کاربردهای خاص خود هستند.

چند نمونه سیستم های سرمایشی به شرح زیر است:

کولر آبی

کولرهای آبی کار تبخیر آب را به انجام می رسانند و با این فرآیند هوا را خنک می کنند. با توجه به این که تبخیر بیش از حد ممکن است رطوبت هوا را افزایش دهد. روش سرمایش تبخیری در واقع فرآیندی می باشد که در آن از تبخیر در نقش یک مولفه جذب کننده هوای گرم استفاده می کنند. در این عملیات، گرمای هوای محیط به طور کامل جذب می شود و به عنوان گرمای مورد نیاز جهت تبخیر کردن هوا استفاده می شود. در نتیجه کولر آبی باید در مناطقی مورد استفاده قرار بگیرد که از رطوبت کمتری برخوردار هستند.

اسپلیت

نصب کولرگازی در بالکننصب کولرگازی در بالکن

اسپلیت نیز یکی از تاسیسات گرمایشی و سرمایشی می باشد. از اسپلیت می توان به عنوان کولرگازی نیز استفاده کرد. این دستگاه مزایای متعددی دارد که می توان به مواردی چون تصفیه هوا، از بین بردن باکتری و ویروس های مضر، مصرف انرژی پایین با توجه به استفاده از انرژی A و… اشاره کرد.

با توجه به این موارد است که آمار استفاده از اسپلیت روز به روز در حال افزایش است. این دستگاه در واقع یک کولر گازی است که هوای گرم را می گیرد و در قالب هوای سرد به بیرون باز می گرداند تا ترموستات به دمای مورد نیاز خود برسد. اسپلیت ها بیشتر در خانه ها و یا مغازه ها استفاده می شود، به دلیل اینکه لوله کشی آن محدود است و به هیچ عنوان نمی توان طول و کانال های آن را اداره کرد.

چیلرها

چیلر نیز برای به وجود آوردن هوای خنک در فصل گرما مورد استفاده قرار می گیرد و دارای دو نوع متفاوت است. نوع اول چیلرهای جذبی و نوع دوم چیلرهای تراکمی یا همان کمپرسوری هستند. چیلرهای تراکمی اکثرا برق بسیار زیادی را مصرف می کنند. از این رو بهتر است از چیلرهای جذبی

استفاده کرد.

این چیلرها مزایای بسیار زیادی دارند. برای مثال انرژی حرارتی که این دستگاه برای تولیدکردن هوای خنک استفاده می کند، در مقایسه با مدل کمپرسوری قطعات کم تری دارد. در ضمن هزینه تعمیرات و هم چنین

احتمال خراب شدن چیلرهای جذبی نیز بسیار پایین است.

برای تعمیر و نصب هر کدوم از خدمات تاسیسات ساختمانی آچار فرانسه در دسترس ترین مرکز خدمات برای شماست


از این رو بهتر است از چیلر های جذبی استفاده کرد. این چیلرها مزایای بسیار زیادی دارند. برای مثال انرژی حرارتی که این دستگاه برای تولیدکردن هوای خنک استفاده می کند، در مقایسه با مدل کمپرسوری قطعات کم تری دارد. در ضمن هزینه تعمیرات و هم چنین احتمال خراب شدن چیلرهای جذبی نیز بسیار پایین است.

تفاوت چیلر جذبی و تراکمی

برای تعمیر و نصب هر کدوم از خدمات تاسیسات ساختمانی آچار فرانسه در دسترس ترین مرکز خدمات برای شماست.

About achar

Check Also

نمایندگی تعمیرات کولر گازی

نصب کولر گازی شریعتی

آشنایی با  کولرهای گازی نصب کولر گازی شریعتی کولرهاي گازي همچون بسياري از وسايل برقي …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *